Основни правила за подреждане на масата
Независимо дали приготвяме романтична вечеря за двама или вечерно парти с приятели, трябва да имаме впредвид, че за да се предтавим на ниво е необходимо да се съобразим с някои малки подробности.
ЕТИКЕТ И ПРАВИЛА
Масата се подрежда с цел удобствои приятен вид. За официални обеди и вечери правилата не само са необходими- те са задължителни. Във всеки друг случай масата се подрежда и украсява по вкуса и желанието на домакинята. Шестте златни правила на масата са:
-
Чинията за храна винаги се поставя от лявата страна на стоящия, а напитката от дясната.
-
Салфетката се поставя от ляво на чинията.
- Вдясно от чинията се поставя/т ножа/овете с режещата част към чинията и лъжицата за супа.
-
Чашите се поставят вдясно над ножовете, като първа от ляво на дясно е тази за вода. Подреждат се по големина така, че голямата да не скрива малката.
-
Чаша за вино се поставя от дясно на чашата за вода.
-
Над чинията се поставят приборите за десерт, нож за плодове и сирена, малка десертна лъжичка и виличка, като дръжката на виличката е насочена наляво, а на лъжичката - надясно.
-
Хлябът се поставя в малка чинийка над вилиците вляво.
-
Уверете се, че приборите за хранене са максимум по три на брой от всяка страна на чинията.
САЛФЕТКИ
Придайте повече свежест, като изберете салфетки с приятен цвят. Бихте могли да привържете свежо клонче или цвете с хубава панделка към тях.
Ако искате да вложите повече оригиналност, опитате да сгънете салфетките в различни форми. Използвайте Rose Fold техника – като изберете цветове според Вашите предпочитания. Гледайте видеото, за да разберете как да направите салфетка- роза в няколко стъпки.
ФИНАЛНИ ЩРИХИ
Ако организирате празнична вечеря, изберете подходяща декорация за масата. Бихте могли да си направите сами оригинална плаваща украса , като поставите в стъклен съд с вода декоративна свещ и няколко цветчета от живи цветя. Преместете съда по време на вечерята.


Картички с имена. При официалните вечери обикновенно в близост до чашите се поставя картичка с името на госта. Ако няма такива катрички, обикновенно домакинята посочва местата за сядане. Има две задължителни места, които не се променят – домакинята заема центъра на една от двете дълги страни на масата, а домакина сяда отсреща й, на другата страна.
Вложете малко въображение и си направете нетрадиционни картички или табелки. Вземете готови буквички от детски игри за изписването на имената или използвайте изрязани гръгчета от коркови тапи и залепете за подходяща повърхност.